Kína és Elon Musk csatája az űrért – ez a műholdhálózat, amely felboríthatja a világ rendjét
A Starlink projekt technológiai áttörésnek tűnik, de Kína szerint komoly nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent.
Gyönyörű kudarcba fulladt a tesztrepülés.
Látványos indítást és egy lenyűgöző rakétafokozat-elkapást követően csalódást okozó véget ért a SpaceX legújabb Starship-tesztrepülése csütörtökön késő délután – írta meg a Guardian. A vállalat tájékoztatása szerint a Starship második fokozatával (az úgynevezett felső fokozattal) nagyjából 8 perc 30 másodperccel az indulás után megszakadt a kapcsolat, majd
a jármű megsemmisült.
A Starship hat Raptor-hajtóműve sorban állt le, és ahogy az utolsó hajtómű lekapcsolt, minden adatkapcsolat megszűnt a rakétával. Dan Huot, a SpaceX kommunikációs menedzsere megerősítette, hogy „anomália” lépett fel a felső fokozatnál, és néhány perccel később hivatalosan is bejelentette a jármű elvesztését.
A terv szerint a Starship egy, a Föld körüli pályához hasonló útvonalon repült volna át a Mexikói-öböl felett,
és egy közel teljes kört írt volna le bolygónk körül, mielőtt az Indiai-óceánban megsemmisült volna. A SpaceX – gyakorlásként – tíz műhold-makettet (dummy satellite) helyezett el a rakéta orrterében, amelyek nem voltak valódi „hasznos terhek”. Ez volt az első repülése a frissített, továbbfejlesztett Starshipnek.
A váratlan meghibásodás miatt jelentős fennakadások alakultak ki a légi közlekedésben. A miami nemzetközi repülőtéren több járatot is a földön tartottak, míg más gépeknek módosítaniuk kellett útvonalukat vagy átirányították őket, hogy elkerüljék a várható törmelékzónát. Ez a FlightRadar24 repüléskövető adataiból és szemtanúk beszámolóiból derült ki.
Ezt is ajánljuk a témában
A Starlink projekt technológiai áttörésnek tűnik, de Kína szerint komoly nemzetbiztonsági fenyegetést is jelent.
Fotó: Chandan Khanna/AFP